Fine Art Gallery Wall
| Jigsaw Puzzles | Connecting Pieces |
|---|---|
| Product code | 6748-6124 |
| Product Type | Cognitive Puzzles |
| Box size | 14 x 10 x 1.5 in |
| Puzzle size | 13.5 x 9.5 in |
Product Description
Eurographics Fine Art Gallery Wall – Cognitive 48
Puzzle.
Step into a mini museum! This bright 48-piece puzzle features a curated “gallery wall” of world-famous masterpieces—from Renoir and Seurat to Vermeer, Kandinsky, and Van Gogh—framed and ready to explore. Large, extra-thick pieces are easy to grasp and offer a satisfying fit, supporting focus, memory, and fine-motor skills. Reference image is printed inside the box lid for simple, self-guided assembly. Ages 5–99.
Connecting Pieces Collection
Designed for Cognitive Wellness

Connecting Pieces is a jigsaw puzzle collection thoughtfully designed to promote an activity that will stimulate the brain, improve motor skills and social interaction, making puzzling a perfect activity for all ages.
Ideal for those facing middle stages of Alzheimer’s and other dementias.
Also recommended for some cases of motor impairment and autism.


Ideal for those facing cognitive challenges, including Alzheimer's and other dementias
✨ Highlights
- Puzzle piece size: 2.5 x 1.75 in (approx.) | 6.35 x 4.45 cm (approx.)
- Large, easy-to-grasp pieces
- Full reference image inside the lid
- Build & store in the box
- Precision-Cut Pieces: Ensuring a snug fit and hours of relaxing enjoyment
- Premium Quality: Crafted with premium blueboard and a linen finish for a durable, glare-free experience.
- Eco-Friendly: Manufactured using recycled and responsibly sourced materials.
Specifications
| Jigsaw Puzzles | Fine Art Masterpieces, All Jigsaw Puzzles, New Puzzles, Connecting Pieces |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Assembled puzzle size | 9.5 x 13.5 in (24 x 34 cm) |
| Box size | 10 x 14 x 1.5 in (25.4 x 35.56 x 3.81 cm) |
