Family Barn Tin
| Jigsaw Puzzles | Collectible Tins with Puzzles |
|---|---|
| Product code | 8551-5601 |
| Product Type | 550 pcs (Tin) |
| Box size | 10 x 5.25 x 4.75 in |
| Puzzle size | 19 x 13 in |
In stock
USD$23.99
Product Description
Eurographics Family Barn 550
Puzzle
As the main structures of farms, barns evoke a sense of tradition and security, of closeness to the land and community with the people who built them. Even today the rural barn raising presents a forceful image of community spirit. Just as many farmers built their barns before they built their houses, so too many farm families look to their old barns as links with their past. Old barns, furthermore, are often community landmarks and make the past present. Such buildings embody ethnic traditions and local customs; they reflect changing farming practices and advances in building technology. In the imagination they represent a whole way of life.
- Puzzle stored inside embossed tin packaging.
- Poster Included
- Precision-Cut Pieces: Ensuring a snug fit and hours of relaxing enjoyment
- Premium Quality: Crafted with premium blueboard and a linen finish for a durable, glare-free experience.
- Eco-Friendly: Manufactured using recycled and responsibly sourced materials.
- Box-Tin size: 10 x 5.25 x 4.75 in (25.4 x 13.33 x 12.06 cm)
- Ages: 12+
UPC code: 628136656016
Specifications
| Jigsaw Puzzles | Collectible Tins with Puzzles, Shaped Tins, All Jigsaw Puzzles |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Assembled puzzle size | 19 x 13 in (33 x 48 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.